Laippatiiviste Frenzelit novaone®BLUE, PFAS-vapaa vaihtoehto
Monet käyttöolosuhteet eivät edellytä PTFE:n käyttöä, minkä vuoksi novaone® BLUE tarjoaa innovatiivisen vaihtoehdon PTFE-tiivisteelle.
novaone® BLUE on EPDM-sidosainetta sisältävä tiivistemateriaali, jossa käytetään korkealaatuisia synteettisiä kuituja ja toiminnallisia täyteaineita. Tiivistemateriaalissa yhdistyvät EPDM-elastomeerien tunnetut ominaisuudet, kuten erinomainen kemiallinen kestävyys sekä kuituvahvisteisten tiivistemateriaalien korkea mekaaninen vakaus. novaone® BLUE tarjoaa parhaat puolet sekä perinteisistä kuitumateriaaleista että PTFE-tiivisteistä. Se soveltuu erinomaisesti vaativien väliaineiden tiivistämiseen jopa 260 °C lämpötilassa.
Materiaalia on jo testattu menestyksekkäästi CIP-prosessissa (cleaning-in-place), joten sitä voidaan käyttää myös monissa elintarviketeollisuuden sovelluksissa. Se soveltuu vedyn valmistuksessa käytettävään alkaliseen elektrolyysiprosessiin johtuen sen sähköneristävyydestä, vahvojen emäksien kestävyydestä, matalasta ryömystä ja korkeasta tiivistyskyvystä.
Frenzelit merkitsee vetysovelluksiin soveltuvat tuotteet rekisteröidyllä H2 -logolla. ”H2 -hyväksytty ” merkinnällä olevien materiaalien ja tuotteiden soveltuvuus vetykohteisiin on todistettu kestävyys- ja vuototesteillä.
Hyödyt
- Sopii käytettäväksi erittäin poolisissa liuottimissa
- Soveltuu elintarviketeollisuuteen (CIP-prosessi)
- Hyvä vuodonhallinta suhteellisen alhaisilla pintapaineilla
- PFAS-vapaa tarttumaton pinnoite
- Erinomainen kestävyys happoja ja emäksiä vastaan
- Varustettu Gasket Code Technology -standardilla täydellistä jäljitettävyyttä varten
- Luotettava suorituskyky sovelluksissa, joiden lämpötila vaihtelee -100 °C:sta 260 °C:een
novaDISC-sovellus laippaliitosten suunnitteluun, tutustu tästä
Käyttökohteet
- Kemianteollisuus (esim. 50 % rikkihappo / 100 °C)
- Alkalinen elektrolyysi (esim. vedynvalmistus, 40 % kaliumhydroksidi / 100 °C)
- Elintarviketeollisuus (CIP)
Ladattavat tiedostot ja sertifikaatit
Asiantuntijat apunasi
-
Mika Seppänen
-
Henri Sopanen
-
Petri Grandell