Punostiiviste BPG 6452, lasikuitu/Inconel
Erikoispunottu lämpöstabiilista lasikuidusta ja vahvistettu Inconel-langoilla. Punontavaiheessa kyllästetty erittäin korkeita lämpötiloja kestävällä erikoiskyllästeellä. Kylläste kasvattaa poikkileikkaustiheyttä ja parantaa tiivistyskykyä. Soveltuu erityisesti kuumiin staattisiin tiivistyskohteisiin.
Hyödyt
- Soveltuu erittäin korkeisiin lämpötiloihin (+750°C)
- Hyvä tiivistyskyky
- Hyvä mittapysyvyys ja paineenkesto
Käyttökohteet ja käyttöolosuhteet
Soveltuu erityisesti staattisiin liitoksiin korkeissa lämpötiloissa, kuten lämmönvaihtimiin tai kattiloiden ja uunien luukkuihin, kansiin sekä oviin. Soveltuu myös käytettäväksi kuumuuden eristämiseen putkissa ja säiliöissä. Kestää neutraaleja ja kuivia kaasuja.
BPG 6452 | Staattiset liitokset |
Lämpötila, t [°C] | -50 … +750 |
pH | 5 … 9 |
Paine, p [bar] | 10 |
Tiheys, ρ [g/cm³] | 1,5 |
Mitat ja saatavuus
- Vakiokoot 4–25 mm (muita kokoja tilauksesta)
- Saatavilla keloina (kg) ja valmiiksi leikattuina pituuksina
Koko (mm) | 4 | 5 | 6 | 6,4 | 8 | 9,5 | 10 | 12 | 12,7 |
m/kg (± 5%) | 41,7 | 26,7 | 18,5 | 16,3 | 10,4 | 7,4 | 6,7 | 4,6 | 4,1 |
Koko (mm) | 14 | 15 | 16 | 18 | 19 | 20 | 22 | 24 | 25 |
m/kg (± 5%) | 3,4 | 3,0 | 2,6 | 2,1 | 1,8 | 1,7 | 1,4 | 1,2 | 1,1 |
Tuotevariaatiot
BPG 6456 -grafitoituna
Asiantuntijat apunasi
-
Mika Seppänen
-
Henri Sopanen
-
Petri Grandell
Kuinka voisimme auttaa?
Pyydä tarjous
Lisää haluamasi tuotteet tarjouspyyntökoriin. Pienin mahdollinen toimituserä on yksi laatikko. Punosten käyttöyksikkö (Yks.) on kg, joten valitse määrä kiloittain kokotieto-kentässä olevan laatikkokoon mukaisesti.
Tuotekoodi | Tuotenimi | Kokotieto | Punoksen koko (mm) | Yks. | Saatavuus | Hinta € / kpl | Tarjouspyyntökori |
---|
Saatat myös pitää...
-
Punostiiviste BPG 6401, silikaattikuitu
Neutraaleille ja kuiville kaasuille maksimaalisiin (+1100°C) lämpötiloihin soveltuva punostiiviste staattisiin käyttökohteisiin. Hyvä mekaaninen kesto.
-
Punostiiviste BPG 6450, lasikuitu
Neutraalien ja kuivien kaasujen muuttuvissa olosuhteissa erinomaisen tiivistyskyvyn omaava punostiiviste staattisiin käyttökohteisiin. Hyvä lämpötilan kesto (+550°C).